Úkryt v ZOO

2. dubna 2017 v 12:24
Po dlouhé době jsem opět zavítala do kina a byla jsem nadšená.

Já prostě filmy z období druhé světové války miluju. A když v tom filmu padne jen malinká zmínka o Židech, tak si mne ten film prostě získá.
A tak to bylo i s filmem Úkryt v ZOO.

Úkryt v ZOO byl natočen podle skutečné události, tudíž to není nějaké vymyšlené story, ale opírá se o skutečná fakta. Je sice pravdou, že filmů s židovskou tématikou v období druhé světové války je natočeno mnoho, přesto však je stále tato tématika nevyčerpána. A proto se občas filmaři snaží zpracovat divákovi film, ve kterém by mu co nejpřesněji vylíčili toto útrpné období pro Židy a zároveň chtějí také ukázat, že i obyčejní lidé jsou schopni na úkor svého bezpečí jim pomoci.
Málokdy se ale stane, že se filmařům podaří dokonale zpracovat tuto tématiku. Ve filmu Úkryt v ZOO se jim to podle mého názoru vydařilo skvěle.

Ze začátku filmu se namlsáte krásnou idylou chodu ZOO ve Varšavě roku 1939, které vlastní manželé Zabinský. Zvířata se mají k světu, návštěvníci natěšeně vyčkávají před bránou ZOO a Antonie Zabinská je natolik šťastná, že si ani neuvědomuje zkázy, která se žene na Varšavu. Ano, začátek filmu je opravdu nádherný. Ovšem do té doby než přiletí německá letadla, která začnou Varšavu bombardovat a s ní i ZOO. Tudíž veškerá zvířata jsou vyděšena a zároveň vypuštěna z klecí. Což ještě milovník zvířat, jakž takž strpí. Ale příjezd německých vojáků do ZOO, kteří bez milosti z nakázání ze shora zastřelí nevinná zvířata, už je pro milovníka zvířat velké sousto. To samé prožívá i Antonie, která se nemůže dívat na to, jak ZOO v rukách německých vojáků padá do úpadku.
Když už je ZOO zpustošené, rozhodnou se Zabinský, že budou vychovávat prasata pro maso, aby ZOO jen tak z bůh zdarma nechátralo. Je to však záminka, aby mohli jezdit do varšavského ghetta pro zbytky jídla a přitom odvážet bezmocné Židy do bezpečí jejich domu.
Celkem se Zabinským podařilo zachránit 300 Židů, kteří buď prošli jejich domem, nebo zde zůstali až dokonce války. Pouze dvě ženy z třista zachráněných bylo zabito. ZOO byla opět obnovena po válce a ve Varšavě je stále přístupná pro návštěvníky.
No, možná by nebylo na škodu jet se tam podívat.

V hlavních rolí se představí Jessica Chastain jako Antonie Zabinská, dále jako její manžel Johan Heldenbergh a do třetice všeho dobrého německý herec Daniel Brühl jako německý nacista. Co mne ovšem překvapilo, bylo obsazení českých herců jako například Martha Issová, Arnošt Goldflam, Jitka Smutná a další.
Jessica Chastain se jako hlavní hrdinka zhostila role geniálně a Daniel Brühl taktéž dodal filmu trochu kouzla. Bylo pro mne velice příjemné vidět ho v roli záporáka, jelikož ho vždycky vidím v kladné osobě. Opravdu příjemná změna.
Jediné co bych filmu vytkla, je malé zapojení vedlejších osob, neboť většinou se všechno odehrává kolem Antonie Zabinské. Sice byla hezky citově zahrána, ale možná by to chtělo zapojit i více osob a nechat je citově projevit. Toť malinká námitka, které mi ve filmu chyběla.

Ani mi moc nevadilo, že film byl s titulkami, neboť se četly dobře. Pro zajímavost film byl natočen v angličtině, což možná trošku strhávalo to kouzlo filmu, ale sem tam zazněla i němčina. Takže jsem to nikterak neřešila.
Film trval celkem dvě hodiny, což je zlatá středí cesta. Tudíž to nebylo ani zdlouhavé ani krátké.
Celkově bych film ohodnotila devíti hvězdičkami z deseti. Ale jinak film byl velice hezký a je skvělé, že se stále točí filmy, které připomínají dobré skutky, na které se jen tak nezapomíná.
Vřele doporučuji ke zhlédnutí. Takže pokud chcete jít do kina a máte rádi válečné filmy, tak můžete na tento film vyrazit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | E-mail | Web | 9. dubna 2017 v 13:17 | Reagovat

Vypadá dost zajímavě, docela mě láká mrknout se na to. :)

2 Ven Ven | 9. dubna 2017 v 15:15 | Reagovat

[1]: Pokud máš ráda válečné filmy, tak se ti to určitě líbit bude :) .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.